اخبار
مهمترین رُکن پیشگیری از تشدید بیماری پارکینسون، افزایش سطح آگاهی جامعه نسبت به آن است

1398/12/18 يكشنبه

دکتر سپیده پای بست،  متخصص مغز و اعصاب، با بیان اینکه بیماری پارکینسون از اختلالات مغزی است که اغلب در سنین بالا ( میانگین 60 سال ) و در مردان دیده می شود و علت آن، آسیب سلول های حاوی نوروملانین در ساقه مغز است که تحت تاثیر عوامل محیطی و ژنتیکی اتفاق می افتد؛ گفت: هر چند این بیماری الگوی وراثت مشخصی ندارد، ولی مهمترین رکن پیشگیری از تشدید آن، افزایش سطح آگاهی جامعه نسبت به این بیماری و سپس، مراجعه زودتر به پزشک داخلی مغز و اعصاب است.

دکتر پای بست اظهار کرد که علایم اولیه بیماری به شکل لرزش دست ها در شرایط استراحت است و در ادامه، سایر علایم حرکتی بیماری بروز می کند که شامل: کندی حرکتی، سفتی اندام ها، اختلال در حفظ تعادل، اختلال در راه رفتن و حملات فریز شدن است.

این پزشک متخصص شاغل در مرکز آموزشی و درمانی مستقل بوعلی سینا قزوین، گفت: کندی حرکتی، شایع‌ترین تظاهر  علائم بیماری پارکینسون است که بعد از  لرزش تظاهر پیدا می کند و خود را به شکل های مختلف نشان می دهد، آن گونه که به تدریج، بیمار قادر به انجام کارهای شخصی، مانند: اصلاح کردن صورت، مسواک زدن، شانه زدن موها، بستن دگمه‌ها نیست و در موارد پیشرفته، بیمار در برخواستن از صندلی یا خارج شدن از اتومبیل، چرخیدن در تخت خواب و بلع نیز دچار مشکل می شود.

این متخصص مغز و اعصاب اظهار کرد که علاوه بر علایم حرکتی در بیماران مبتلا به پارکینسون، علایم دیگری، چون: اختلالات خواب، خستگی، علایم سیستم خود مختار به شکل اختلال فشار خون یا مشکلات ادراری و حتی درجاتی از اختلالات حافظه نیز دیده می شود.

دکتر پای بست گفت: در حال حاضر، درمان، متمرکز بر کنترل علایم حرکتی و غیرحرکتی است، به طوری که در مراحل اولیه بیماری و تا زمانی که عملکرد بیمار دچار مشکل نشده باشد، می توان درمان دارویی را به تعویق انداخت؛ بنابر این بسیار ضروری است که این بیماران همواره تحت نظر پزشک باشند و به طور مرتب، تحت معاینه قرار گیرند.

وی بیان کرد که در حال حاضر، داروهای حاوی دو پامین، جزء داروهای خط اول درمان محسوب می شوند و همچنین این بیماران، در سیر بیماری، دچار عوارض ناشی از دارو ها می شوند، که خود می تواند، آزاردهنده تر از کندی حرکتی باشد و نیاز به درمان دارد.


نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر