اخبار
کاهش عوارض سکته های مغزی با مراجعه به موقع بیمار به مراکز درمانی

1397/9/3 شنبه

کاهش عوارض سکته های مغزی با مراجعه به موقع بیمار به مراکز درمانی

دکتر رضا گرجی، متخصص بیماری های اعصاب مرکز آموزشی - درمانی بوعلی سینا قزوین، به مناسبت هفته پیشگیری از سکته های مغزی، گفت:سکته مغزی، یک بیماری حاد است که در عرض چند ثانیه رخ می دهد، اما در صورت مراجعه سریع بیمار به مراکز درمانی می توان این بیماری حاد و ناگهانی را کنترل کرد و از عوارض جسمی حرکتی و ناتوان کننده آن کاست.

این متخصص بیماری های اعصاب بر حضور بیماران دارای علائم سکته مغزی در کمتر از سه ساعت پس از شروع علائم، بسیار تأکید و عنوان کرد: در صورت تماس فوری با فوریت های پزشکی (تلفن 115) و یا حضور در مراکز درمانی، می توان تا حد زیادی این بیماری حاد را کنترل کرد.

علائم سکته مغزی چیست؟

دکتر گرجی، مهمترین علائم سکته مغزی را سرگیجه، دوبینی، سستی و بی حسی اندام ها، لکنت زبان، عدم تعادل، کاهش هوشیاری و از این دست علائم برشمرد و باز هم تاکید کرد: این علائم به صورت ناگهانی رخ می دهد و بیمار باید هر چه سریع تر به مراکز درمانی رسانده شود.

به گفته این پزشک متخصص، مرکز آموزشی - درمانی بوعلی سینا به عنوان تنها مرکز تخصصی بیماری های اعصاب استان قزوین، پذیرش و درمان تخصصی و فوری این بیماران را برعهده دارد و در صورت مراجعه به موقع بیمار و داشتن شرایط مساعد، با تزریق داروی حل کننده لخته، عوارض این بیماری ناتوان کننده کاسته می شود.

دکتر گرجی عنوان کرد: داشتن رژیم غذایی مناسب، ورزش، نکشیدن سیگار و سایر مواد مخدر، خواب مناسب، کنترل قند و فشار خون، می تواند مردم را کمتر در معرض سکته های مغزی قرار دهد.

گفتنی است، به دلیل شیوع بالا و حساسیت این بیماری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، روز 26 آبان تا 2 آذر ماه را به عنوان هفته پیشگیری از سکته های مغزی نامگذاری کرده است و در دانشگاه های علوم پزشکی نیز برنامه های مناسبی برای آگاهی مردم در خصوص علائم و نحوه پیشگیری از این بیماری ترتیب داده شده است.