اخبار
برگزاری نشست آموزشی  آنفلوآنزا در مرکز آموزشی درمانی بو علی سینا

1397/8/26 شنبه

برگزاری نشست آموزشی  آنفلوآنزا در مرکز آموزشی درمانی بو علی سینا

آنفلونزا شایعترین بیماری ویروسی فصل سرما است که دستگاه‌ تنفسی ‌را درگیـر می‌کند و شدیدا مسری است. در همین راستا کارگاه آموزشی با عنوان "بیماری آنفلونزا" روز سه شنبه 22 آبان ماه 97 با حضور  کلیه کارکنان در سالن اجــــتماعات بیمارستان برگزار شد.‌
دکتر غلامعلی قریشی ،دستیار بیماری های عفونی شاغل در مرکز آموزشی درمانی بوعلی سینا ، گفت : آنفلوانزا بيماری ويروسی حاد دستگاه تنفسی است كه با تب، سردرد، درد عضلانی، تعريق، آبريزش بينی ، گلودرد و سرفه تظاهر پیدا می کند .سرفه اغلب شديد و برای مدتی ادامه می يابد ،ولی ساير نشانه های بيماری بعد از 2تا 7روز خود به خود بهبودی پيدا می كند.

دکتر قریشی در خصوص دوره کمون اين بیماری بیان کرد:،دوره کمون كوتاه بوده و معمولاً بين 1تا 3روز است و دوره واگیری این بیماری در بالغين بين  3 تا 5 روز بعد از بروز نشانه های بالينی بيماری و در كودكان تا 7روز بعد از آن ادامه خواهد داشت.
دکتر قریشی افزود: اشكال بالينی بيمــاری متفاوت بوده و ممكن است نشانه هايی مثل سرماخـوردگی، برونشيت، پــنومونی ويروسی و بيماريهای حاد غيرقابل افتراق دستگاه تنفسی را نشان دهد. اختلالات دستگاه گوارش )تهوع، استفراغ و اسهال( نيز بروز مي كند و در كودكان ممكن است نشانه های گوارشی علامت غالب باشد. در همه گيری آنفلوانزا با سوشهای ويروسیA (H1N1) و B در حدود 25درصد كودكان در مدرسه ها مبتلا به عوارض گوارشی شده اند.

ایشان در خصوص روش انتقال تاکید کرد: راه اصلی انتقال در پبیش از 80%موارد تماس دست آلوده و مخاطات تنفسی و چشمها است .راه دیگر انتقال ويروس در محيطهاي بسته پر جمعيت مثل اتوبوس از طريق هوا مي باشد. از آنجا كه ويروس آنفلوانزا ممكن است ساعتها در شرايط سرد و رطوبت كم در محيط زنده بماند انتقال ويروس از طريق ترشـحات آلوده نيز می تواند صورت گيرد.

دکتر قریشی گفت: به منظور جلوگیری از انتشار آنفلوآنزا رعایت موارد زیر الزامی است :

- رعایت بهداشت فردی و عمومی

- شست‌وشوی مرتب دست و صورت با آب و صابون بالاخص پس از برخورد با فرد بیمار

- پوشاندن دهان و صورت هنگام سرفه و عطسه

- اجتناب از تماس با دیگران هنگام بیماری

- استراحت و نوشیدن مایعات گرم به میزان کافی هنگام بیماری

- این بیماری توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شود. بنابراین آنتی بیوتیک‌ها اثر مهاری ندارند.