اخبار
چاقی و اضافه وزن، چربی خون، کم تحرکی و مصرف دخانیات، مهمترین عوامل بروز دیابت هستند  

1397/8/26 شنبه

 

چاقی و اضافه وزن، چربی خون، کم تحرکی و مصرف دخانیات، مهمترین عوامل بروز دیابت هستند  

به گفته محمد یوسفلی، مدیر پرستاری مرکز آموزشی - درمانی بوعلی سینا قزوین، با آموزش و مراقبت‌های اولیه و کنترل منظم قند خون، در بسیاری از موارد می‌توان از بروز بیماری دیابت جلوگیری کرد و در صورت ابتلا به آن، با اقدامات پیشگیرانه از عوارض آن جلوگیری کرد.

ایشان، چاقی و اضافه وزن، چربی خون، کم تحرکی و مصرف دخانیات را  مهمترین عوامل بروز دیابت دانست و نارسایی کلیه، نابینایی و قطع عضو را از مهمترین عوارض این بیماری عنوان کرد.

یوسفلی تصریح کرد: افرادی که قند خون ناشتای آنان بالاتر از 100 باشد، در مرحله پیش دیابت (پره دیابت) قرار دارند که باید با کنترل عوامل خطر، از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنند.

درمان رایگان در کنار آموزش

تهمینه رجبی، کارشناس  آموزش سلامت همگانی مرکز آموزشی - درمانی بوعلی سینا نیز در این رابطه اظهار کرد: این مرکز در هفته ملی دیابت با محوریت شعار امسال "دیابت و خانواده "به  منظور افزایش آگاهی مردم در مورد بیماری دیابت از طریق توجه به راهکارهای پیشگیری از ابتلا و مراقبت در ابتلای به بیماری برای ارتقای سطح سلامت افراد جامعه، اقدام به برگزاری نشست های آموزشی، شامل: پیشگیری، مراقبت، فعالیت بدنی، تغذیه و بارداری در دیابت کرد.

وی با گفتن اینکه برنامه های فوق، روزهای 20 تا 22 آبان 1397 در درمانگاه تخصصی مرکز برگزار شد و بسته های آموزشی در قالب پمفلت و کتابچه آموزشی به صورت رایگان در اختیار کلیه مراجعین درمانگاه قرار گرفت؛ اظهار کرد: در روزهای 21 و 22 آبان ماه هم بیماران دیابتی از معاینه رایگان دکتر سامیا ملک و دکتر پریسا سادات مدنی، متخصصان داخلی، بهره مند شدند.