کاهش عوارض سکته های مغزی با مراجعه به موقع بیمار به مراکز درمانی

کاهش عوارض سکته های مغزی با مراجعه به موقع بیمار به مراکز درمانی

دکتر رضا گرجی، متخصص بیماری های اعصاب مرکز آموزشی - درمانی بوعلی سینا قزوین، به مناسبت هفته پیشگیری از سکته های مغزی، گفت:سکته مغزی، یک بیماری حاد است که در عرض چند ثانیه رخ می دهد، اما در صورت مراجعه سریع بیمار به مراکز درمانی می توان این بیماری حاد و ناگهانی را کنترل کرد و از عوارض جسمی حرکتی و ناتوان کننده آن کاست.

این متخصص بیماری های اعصاب بر حضور بیماران دارای علائم سکته مغزی در کمتر از سه ساعت پس از شروع علائم، بسیار تأکید و عنوان کرد: در صورت تماس فوری با فوریت های پزشکی (تلفن 115) و یا حضور در مراکز درمانی، می توان تا حد زیادی این بیماری حاد را کنترل کرد.

علائم سکته مغزی چیست؟

دکتر گرجی، مهمترین علائم سکته مغزی را سرگیجه، دوبینی، سستی و بی حسی اندام ها، لکنت زبان، عدم تعادل، کاهش هوشیاری و از این دست علائم برشمرد و باز هم تاکید کرد: این علائم به صورت ناگهانی رخ می دهد و بیمار باید هر چه سریع تر به مراکز درمانی رسانده شود.

به گفته این پزشک متخصص، مرکز آموزشی - درمانی بوعلی سینا به عنوان تنها مرکز تخصصی بیماری های اعصاب استان قزوین، پذیرش و درمان تخصصی و فوری این بیماران را برعهده دارد و در صورت مراجعه به موقع بیمار و داشتن شرایط مساعد، با تزریق داروی حل کننده لخته، عوارض این بیماری ناتوان کننده کاسته می شود.

دکتر گرجی عنوان کرد: داشتن رژیم غذایی مناسب، ورزش، نکشیدن سیگار و سایر مواد مخدر، خواب مناسب، کنترل قند و فشار خون، می تواند مردم را کمتر در معرض سکته های مغزی قرار دهد.

گفتنی است، به دلیل شیوع بالا و حساسیت این بیماری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، روز 26 آبان تا 2 آذر ماه را به عنوان هفته پیشگیری از سکته های مغزی نامگذاری کرده است و در دانشگاه های علوم پزشکی نیز برنامه های مناسبی برای آگاهی مردم در خصوص علائم و نحوه پیشگیری از این بیماری ترتیب داده شده است.